Časté otázky

24. led, 2016

Máte doma smaltované nádobí, ale není úplně stejně krásně jako při nákupu? Tady máte tip jak nádobí vyčistit, aby vypadalo jaké nové! 

Potřebujete:
* vodu
* jedlou sodu

A jak na to?Nalijte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu. Když se voda začne vařit, přidejte jedlou sodu, promíchejte vařečkou a nechte povařit po dobu několika minut. Během varu vařečkou "odlupujte" připáleniny. Až budou připáleniny odstraněné, vodu vylijte a hrnec / pánev vypláchněte horkou vodou.

6. led, 2016

Ano, ale týká se to jen tzv. černého litinového nádobí, které bez občasného naolejování jako každé jiné železo začne rezavět.

Pokud si koupíte levnější a tudíž méně kvalitní litinové nádobí, hrozí dokonce i nebezpečí, že se mohou z litiny začít uvolňovat do jídla i různé škodlivé látky.

 

U litinového nádobí Smalt tyto problémy řešit nemusíte, protože u něj je kovový podklad chráněn několika vypálenými vrstvami smaltu. Speciální bílý potravinářský smalt, kterým jsou ošetřeny vnitřky nádob, navíc splňuje nepřísnější zdravotní kriteria.

Více se dozvíte na www.smalt.eu

 

28. lis, 2015

V žádném případě ne. Naše prababičky sice pro vaření opravdu ještě neznaly pojmy jako sklokeramika, nebo indukce. Ale co je plech a co železo, to náhodou věděly přesně. Takže v litině, nebo-li v litém železu, na indukci přirozeně vařit jde. Mimochodem i já mám doma indukční sklokeramickou desku a s mým litinovým nádobím vychází více, než dobře. Na rozdíl od našcih prababiček si na moderním sporáku můžeme naprogramovat nízký stupneň vaření a téměř libovolně dlouhý čas do automatického vypnutí a jít se třeba koukat na Ordinaci v růžové zahradě.... 

27. lis, 2015

Většina pramenů uvádí, že posmaltovaná litina s myčkou nemá problém. Kvalitnímu při správné teplotě vypálenému smaltu to opravdu nevadí. Poněkud problematický je ale černý okraj nádob, ten je totiž chráněn jen speciálním lakem, který je při běžné údržbě zcela odolný, ale při častém mytí v agresivních prostředcích by se mohl odřít a odhalená litina by mohla začít rezavět.

Takže pravda je asi taková. Všeho s mírou. Pokud pečete bábovku jednou měsíčně, klidně si ji v myčce umyjte. Pokud ale svůj oblíbený litinový kastrůlek budete používat denně jako třeba já, pak bych ho radši doporučila opláchnout růčo.